Tarihçe

46 yıllık tecrübe...


Lastik sektöründe öncü olan OVAKENT, ilk kez 1976 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesi Ovakent nahiyesinde şahıs işletmesi olarak faaliyetine başlamıştır.

1994 yılında İzmir'in Karabağlar semtinde Şerif Bildiler ve Mehmet Bildiler tarafından kurulan firmamız, 1995 yılı içerisinde şu anki mevcut yeri olan Kemalpaşa Sanayi Bölgesi'ne taşınmıştır. 7000m2 açık alan üzerine inşa edilmiş olan OVAKENT; 12500m2 katlı kapalı alanıyla aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Sıcak Lastik yenileme yatırımları ile başladığı faaliyetlerine, 1997 yılında Brisa bayiliğini ekledi. 1999 yılında son teknoloji uygulaması olan Ağır Vasıta Grubu soğuk sistem lastik yenileme ve 2003 yılı başından itibaren de Marangoni – Ring Tread kaplama sistemlerini devreye aldı. 2004 yılında İş Makinesi soğuk lastik yenileme tesisini bünyesine ilave eden OVAKENT, 2011 yılı başında lastik satışı konusunda köklü bir değişiklik yaparak Pirelli bayiliğine geçti.

generic
generic
generic
generic

2011 yılında Billas Lastik ve Kauçuk A.Ş.yi kurarak endüstriyel ve zirai lastik, konveyör bant, sırt kauçuğu üretimine başlamıştır. 2014 yılında yeni bir yatırımla OTR (İş Makinesi) grubunda 24"den 49"'e kadar Orbitread sistem lastik yenileme üretimine başlamıştır. Lastik yenilemede ORBİT teknolojisi, en son teknolojik yeniliklere sahip bilgisayar destekli makinalarımızda kesilme ve ısınmaya karşı dayanıklı kauçuk ile otoklavda pişirilerek, çalışma şartlarına göre tespit edilen sırt deseni üzerinde istenilen diş derinliğine göre diş açılarak lastiğin yenilenmesi işlemidir. Lastik Kaplama sisteminde kullanılan SICAK, SOĞUK ve ORBİT olmak üzere üç sistemin de bir arada üretildiği firmayız.
2017 yılında portföyüne Goodyear, Fulda, Kelly, General bayiliklerini katmıştır. Yine 2017 yılında Bilecik ilinde firmamıza ait Lastik Kaplama Üretim Tesisini faaliyete geçirdik.

Tüm bu gelişmeler, büyüme ve yeni tesislerin faaliyete geçirilmesi doğrultusunda 2015 yılında başlattığımız kurumsal yapı oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir. Süregelen ve her geçen gün geliştirmeye devam ettiğimiz kurumsallaşma serüvenizimizde; organizasyon yapımızdan, profesyonel bakış açımıza, iş geliştirme politikamızdan katma değer sunumumuzu arttırmaya değin tüm kilit noktalarda OVAKENT kurumsal yapılanmasını üst seviyelere taşıdık.

OVAKENT, sektöründe başarılı olmuş uluslararası şirketler ile onların teknolojik bilgi ve deneyimlerini yerel piyasa, bilgi ve deneyimleri ile birleştiren, büyüme stratejisini ilke edinmiş, istihdam yaratmakta öncü olmuş, alanında lider konumunu devam ettiren köklü bir firmayız.

VİZYON & MİSYON & DEĞERLER


PAROLAMIZ

“Dünya’da Türkiye, Türkiye’de Ovakent Lastik”